Съгласно чл. 144, ал. 1 от Закона за движението по пътищата „Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор.“ А съгласно ал. 2 „При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm³, включително когато регистрацията на съответното превозно средство е прекратена, подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени.“
Можете да заверите договор за покупко-продажба, замяна или дарение на МПС при всеки нотариус, независимо от местожителството или адреса си.
ИЗИСКВАНИ ДОКУМЕНТИ:
- Свидетелство за регистрация част 1 (Голям талон на МПС);
- Застрахователна оценка на автомобила, издадена от лицензирана застрахователна компания по избор. В непосредствена близост до кантората ни има офиси на застрахователни компании. Може да поръчате изготвяне на оценка и в кантората ни.
- Приходна квитанция/вносна бележка за платен годишен данък върху МПС, издадена или заверена от Общината, където е регистриран автомобилът. Данъкът върху превозните средства се заплаща на две равни вноски до 30 юни и 31 октомври на текущата година. При прехвърляне на превозно средство в периода януари – март на текущата година, прехвърлителят може да представи документ за платен данък за предходната година, след този период – документ за платена поне първа вноска от данъка за текущата година. Купувачът може да се ползва от платения данък на продавача, като ще дължи вноска за оставащия период от годината.
Ако МПС е придобито чрез покупко-продажба по време на брак, е необходимо и двамата съпрузи-прехвърлители да участват в сделката. За купувача няма такова изискване.
Ако някоя от страните по сделката се представлява от пълномощник, пълномощното трябва да бъде с нотариално заверен подпис и към него да има нотариално заверени декларации: по чл.25, ал.8 от ЗННД (за гражданство и семейно положение) и по чл.264, ал.2 от ДОПК ( за липса на задължения към държавата). Декларациите важат само за текущата календарна година.
От началото на 2018г., преди изповядване на сделки с МПС, нотариусът задължително прави справка в Портала за електронни административни услуги на МВР дали данните на собственика и на автомобила са коректни, дали последният не е с прекратена регистрация, дали върху моторното превозно средство има наложен запор или има други пречки за прехвърлянето му. Едва след това сделката може да бъде осъществена. Проверката е безплатна за клиентите.
ВАЖНО! Новият собственик на МПС е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства /КАТ/ по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика. Ако не го направи, освен предвидената глоба, след изтичане на двумесечен срок от придобиването, регистрацията му се прекратява служебно.
Вече не е нужно да се подменят табелите с регистрационния номер на регистрирани ППС в България. Това става само по желание на собственика. Подменя се само свидетелството за регистрация /талоните/.
ПОКУПКА НА МПС ОТ ЧУЖДЕНЦИ:
Съгласно чл.144, ал. 3 от Закона за движението по пътищата „Прехвърляне собствеността на регистрирано превозно средство на лице без постоянен адрес или адресна регистрация в Република България се извършва по реда на ал. 2 след прекратяване регистрацията на превозното средство и връщане на табелите с регистрационен номер в съответната служба за регистрация на пътното превозно средство.“
ПОКУПКА НА МПС С ПРЕКРАТЕНА РЕГИСТРАЦИЯ:
Необходимо есобственикът да представи:
- оригинално свидетелство за регистрация на превозното средство /част първа и част втора/, което поради прекратяването трябва да е отбелязано като невалидно – перфориране и надпис. Надписът е различен при различните случаи на прекратяване на регистрация, изчерпателно изброени в Глава втора, Раздел III на Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. (Например: „Прекратена регистрация – частен имот“);
- Приходна квитанция/вносна бележка за платен годишен данък върху МПС, издадена или заверена от Общината, където е регистриран автомобилът, до датата на прекратяване на регистрацията му. (Съгласно чл. 58, ал. 4 от ЗМДТ за превозните средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение).
Договорът отново се заверява нотариално, но не се подава в информационната система на КАТ.
ТАКСИ И ДАНЪК: Нотариалната такса се изчислява по т.11 от Тарифата за нотариалните такси – върху продажната цена или застрахователната оценка (взима се по-високата сума).
Купувачът дължи и местен данък за придобиване на МПС, който представлява процент от застрахователната оценка и се внася по сметка на общината по постоянния му адрес или адрес на регистрация. За всяка община процентът е различен. За Тутракан е 2,5%, за Главиница – 3%. Може да внесете дължимата сума в кантората.